لطفا برای مشاهده محتوای سایت لاگین کنید
تماس با ما

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (4​از5)

گاهی والدین روش های متفاوتی برای رفتار با فرزندشان دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد  کامل کننده ی  یکدیگر در ارتباط با او داشته باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را با آنها سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد  بگیرد.

اختلاف نظر در مورد بزرگ کردن فرزندان امری طبیعی است. با اینحال گاهی ممکن است روش های متفاوت پدر و مادری کردن مشکلاتی در ارتباط والدین ایجاد کند. وقتی با همسر خود موافق نیستید به آرامی با او گفتگو کنید و آماده مخالفت باشید. می توانید ارزش ها، ایده ها و اهداف خود را بیان کنید و جنبه های مثبت و منفی روش تربیتی خود را مطرح کنید.

حتی اگر روش متفاوت همسرتان باعث سرخوردگی شما می شود به یاد داشته باشید داشتن اختلاف نظر امری ست که وجود دارد. آزادی رفتار دیگری را به رسمیت بشناسید و از انتقاد ناراحت نشوید. فراموش نکنید هردوی شما برای بزرگ کردن فرزندی سالم و شاد تلاش می کنید.

عدم توافق میان شما و همسرتان ممکن است باعث نگرانی و بی قراری فرزندتان شود و به تدریج که بزرگتر می شود یاد بگیرد، می تواند در به جان هم انداختن شما سعی کند. چیزی که به او قدرت زیادی در خانواده خواهد داد.

به همه این دلایل در حضور فرزندتان از بحث در مورد تفاوت هایتان پرهیز کنید حتی اگر موجب می شود گرفتن تصمیمی را به بعد موکول کنید. می توانید با هم تبادل نظر کنید و بعد از توافق، انتخاب و نظر خود را به او اعلام کنید. دور از فرزندتان گفتگو کنید و سعی کنید شاهد بحث های داغ شما نباشد.

روش های متفاوت تربیتی والدین

مطلب پیشنهادی: دعوای فرزندان خانه، کابوس هر روز والدین

 

چه کنید وقتی فرزندتان شاهد جدل شما و همسرتان است  

  • از فریاد زدن پرهیز کنید و از حد نگذرید.
  • با همسرتان درباره راه حل ها صحبت کنید و موضوعی را برای بحث تعیین کنید.
  • به محض امکان، به توافق برسید تا فرزندتان بفهمد جدل تمام شده و با الگو گرفتن از شما یاد بگیرد او هم می تواند درگیری هایش را حل کند.
  • جدل خود را با یکدیگر انکار نکنید. بیشتر به فرزند خود اطمینان دهید که حتی اگر از یکدیگر عصبانی می شوید ولی باز هم همدیگر را دوست دارید.
  • او را متوجه کنید که دعوای شما تقصیر او نیست.
  • حواستان باشد فرزندتان مجبور نشود طرف یکی از شما را بگیرد.
  • سعی نکنید برای جبران تندی خود با همسرتان بیش از حد مهربانی کنید زیرا فرزندتان متوجه طبیعی نبودن آن می شود.
  • اجتناب کنید از آوردن عذرهایی مثل: "روز بدی داشتم" یا "فقط عصبانی هستم، همین و بس".

 

چه کنیم اگر والدین با هم به توافق نمی رسند

اگر تبادلات میان شما و همسرتان از نظر روحی یا فیزیکی به خشونت منجر می شود که پیامدهای منفی برای فرزندتان و رفتارهای او خواهد داشت هر چه سریعتر از پزشک یا مشاور خانوادگی خود کمک بگیرید. هر چقدر زودتر به آنها رجوع کنید موقعیت کمتر وخیم می شود.

مطلب پیشنهادی: شیوه تربیتی خود را با خلق و خوی فرزند مطابقت دهید

منبع: naitreetgrandir.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
3 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...