لطفا برای مشاهده محتوای سایت لاگین کنید
تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن  با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

به گزارش آکاایران: سرعت رشد زبان و کسب مهارت های سخنگویی چنان سریع است (البته برای کودکان عادی) که از یک لغت در یک سالگی به پنجاه لغت در ۱۸ ماهگی (۱٫۵ سالگی) افزایش می یابد. از این پس، با توجه به مشاهده، شنیدن حرف های دیگران و تقلید از آن ها، تشویق و بازی های مختلف و داشتن الگوهای درست کلامی، خزانه ی لغات کودک افزایش چشمگیری پیدا می کند.

در اینجا از طراحی و به کارگیری نوعی بازی برای تقویت گفتار کودک یاد می کنیم. مادران به راحتی و در فرصت مناسب می توانند این بازی را با کودکان خود اجرا کنند و از همان سال های اول، با اطمینان به رشد کلامی کودک خود یاری برسانند.

مهارت های یادگیری و گفتار کودک

رشد و بهبود (سخنگویی و وضوح و شفافیت کلام)

رشد و توسعه زبانی

مهارت های شنیداری

مواد و وسایل لازم

دو برگ کاغذ یا رول خالی (مقوایی) دستمال توالت یا یک برگ کاغذ لوله شده که از وسط تا شده باشد.

خودکار یا مداد در رنگ های گوناگون، که نوک آن ها حاوی مواد سمی نباشد.

صداهای شما

مهارت گفتاری و کلامی کودکان

شیوه های کار

۱. با استفاده از خودکار یا مدادها لوله های کاغذی یا رول مقوایی را رنگ آمیزی کنید و تزیین کنید تا جذاب و رنگارنگ و شاد به نظر برسند. در این فرایند می توانید از کمک هر چند ناچیز کودکتان بهره ببرید.

۲. یکی از لوله های مقوایی را جلوی دهان خود بگیرید و با استفاده ازآن با کودک صحبت کنید. صدای شما با استفاده از لوله ها تقویت خواهد شد.

۳. لوله ی دیگر را به کودکتان بدهید تا از شما تقلید کند، سعی کنید چنان چه برای شروع کار به کمک شما نیاز دارد، لوله را جلوی دهانش نگه دارید و تشویقش کنید تا ایجاد صدا کند و حرف بزند.

۴. از لوله های مقوایی برای ایجاد صداهای مختلف استفاده کنید و به کودک نیز جسارت دهید تا او هم تقلید کند.

راه های ایجاد تنوع و گونه گونی در بازی صداها

لوله را می توانید به شکل قیف و یا مخروط نیز درآورید. از لوله های مقوایی نیز می توانید برای تولید صدا استفاده کنید.

نکات ایمنی

با توجه به اینکه کودک لوله ها را به دهان می برد، سعی کنید برای تزیین آن ها از خودکارهای با مواد غیرسمی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لبه ی لوله ها نیز صاف و هموار باشد تا به کودک آسیبی نرسد.

مطلب پیشنهادی: به کودک خود کمک کنید مهارت گفتاریش را تقویت کند

منبع: www.akairan.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
2 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...